Čivava

23. června 2008 v 11:56 | Paty |  Plemena
Čivava-nejmenší psík na světě

Čivava - Chihuahua

Čivava je považována za nejmenší psí plemeno na světě a v současné době si získává velikou oblibu.

Původ

Rodným územím plemene čivava je území dnešního Mexika, oblast Chi-hua-hua,podle které dostalo toto plemeno své dnešní jméno. Indiáni žijící na území střední Ameriky chovali tyto psíky k náboženským účelům. Při pohřebních obřadech bývali tito psíci rituálně usmrceni a pohřbeni spolu se svým pánem.Archeologové pak nacházeli pozůstatky čivav již z doby roku 300 a 500 před našim letopočtem.

Charakteristika

Je to malý psík, který je neobyčejněvěrný a až přehnaně čilý. Vůči cizím lidem je nedůvěřivý a štěká při každém podezřelém šustnutí. Oproti tomu je ke členům rodiny velmi přítulný a milý.

Váha a výška - čivava

Váha čivavy se pohybuje od1,5 do 3 kilogramů. Výška 15 - 23 cm.

Srst

Čivava má dvě variety,krátkosrstou a dlouhosrstou.Srst je na omak měkká, rovná nebo mírně zvlněná. Připouští se jakékoli zbarvení.

Péče o srst

Na krátkou srst se většinou používá obyčejný štětinový kartáč.U dlouhosrstých čivav je zapotřebí používat speciální kartáč, který má na konci hrotu malé gumové kuličky.Na rozčesání dlouhé srsti, která roste za ušima, na zadních končetinách a na ocase lze použít klasický kovový hřeben.Pro koupání je možné použít kromě kvalitního šamponu i speciální kondicionér pro psy, který srst zjemní a usnadní její rozčesávání.

Pohyb

Čivava má velmi ráda pohyb, a měla by jej mít dostatek.Dostatečný pohyb předchází riziku obezity, které je u čivav poměrně vysoké.

Věk

Čivava se průměrně dožívávěku 12 až 14 let.

Zajímavost

V Evropě získala čivava oblibu zejména díky italské zpěvačce Adelaine Patti, které v roce 1890 prezident Mexika věnoval tohoto malého pejska, ukrytého v kytici květů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama